Toyota i Suzuki zawarły sojusz, zakładający m.in. wspólne budowanie aut autonomicznych i z napędem elektrycznym. Współpraca ma mieć charakter długofalowy, a w jego ramach dojdzie do wymiany technologii i wykorzystywania swoich najmocniejszych atutów.
Samochody autonomiczne, czyli takie, które nie wymagają kierowcy, są bardzo kosztowne w produkcji. Koncerny próbują jednak, wręcz na siłę, wbrew wskaźnikom ekonomicznym, wdrożyć pojazdy autonomiczne do masowej sprzedaży. Tym bardziej, że będą opierać się na jeszcze droższym napędzie elektrycznym. Żeby to osiągnąć, muszą łączyć swoje siły, aby rozkładać koszty i wymieniać się technologią w celu przyspieszenia prac. Tak też zrobiła Toyota i Suzuki.
Toyota i Suzuki będą wspólnie produkować auta autonomiczne
Oba japońskie koncerny przystąpiły do rozmów o sojuszu w październiku 2016 roku. Dnia 20 marca 2019 roku Toyota i Suzuki ogłosiły, że rozpoczną współpracę w zakresie projektowania produktów, wdrażania produkcji oraz wzajemnego udostępniania technologii, takich jak technologie napędów elektrycznych i hybrydowych Toyoty oraz budowy kompaktowych samochodów Suzuki.
Zobacz: Dlaczego przyszłość należy do aut autonomicznych?
Nie da się ukryć, że jakaś „magiczna” ręką próbuje, odpowiednimi zmianami w zapisach prawnych, przeobrazić rynek motoryzacyjny w jaki dotąd nie znamy. Kolejne, coraz ostrzejsze regulacje w zakresie emisji spalin powodują, że producenci nie są już zainteresowani rozwijaniem silników spalinowych. I choć pytanie brzmi, czy za tymi regulacjami nie stoją sami producenci aut, to my jako użytkownicy mamy na to niewielki wpływ. Koncerny „zachęcą” Nas odpowiednimi przepisami prawnymi do rezygnacji najpierw z silników spalinowych, a potem z kierowania pojazdami. Żeby wdrożyć te niesamowicie kosztowne plany, koncerny samochodowe łączą swoje siły.
Toyota i Suzuki planują wspólnie zapewnić sobie zrównoważony rozwój i przygotować się na nową wizję „lepszego świata”. Obie firmy zacieśniając współpracę na nowych polach, będą dzielić się swoimi najlepszymi rozwiązaniami i praktykami. Współpraca obejmie właśnie m.in. systemy autonomicznego prowadzenia.
Finansowe aspekty współpracy Toyoty i Suzuki
Aby w pełni rozwinąć i wzmocnić długofalowe partnerstwo, Toyota i Suzuki wejdą w posiadanie akcji partnera. Toyota nabędzie 24 miliony akcji Suzuki o wartości 96 miliardów jenów, co stanowi 4,94% udziałów w całkowitej liczbie akcji Suzuki na dzień 31 marca 2019 roku. Suzuki zakupi na rynku akcje Toyoty o wartości 48 miliardów jenów. Transakcje zostaną przeprowadzone po uzyskaniu zgody odpowiednich władz.
Zobacz: Kiedy zostanie wprowadzony zakaz prowadzenia aut dla ludzi?
Dodaj komentarz