REKLAMA

Orlen będzie produkować wodór! Stworzy sieć hubów wodorowych w Europie!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 15 czerwca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Program inwestycyjny Hydrogen Eagle Grupy Orlen zakłada budowę międzynarodowej sieci hubów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. W ramach projektu planowana jest również budowa ponad 100 stacji tankowania dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo.

Orlen rusza z ambitnym programem produkcji wodoru. Projekt o nazwie Hydrogen Eagle objąc ma Polskę, Czechy i Słowację i pozwolić Orlenowi osiągnąć do 2030 roku moce wytwórcze wodoru na poziomie ok. 50 tysięcy ton rocznie. W ramach inwestycji powstać ma 6 nowych hubów wodorowych, w tym 3 w Polsce, 2 w Czechach oraz 1 na Słowacji, które będą zasilane przez odnawialne źródła energii, w tym realizację instalacji elektrolizy, do której energia elektryczna zostanie dostarczona z wykorzystaniem mocy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Łącznie docelowo moc instalacji elektrolizy zasilanych OZE wyniesie ok. 250 MW. Projekt objąć ma też 3 innowacyjne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych w niskoemisyjny wodór, zlokalizowane w Płocku, Ostrołęce oraz w Czechach, jak również międzynarodową sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru.

Jak Orlen będzie produkować wodór?

Instalacje elektrolizy, wytwarzające zeroemisyjny wodór zasilane będą przez morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę. 54 stacje tankowania wodoru, obsługujące transport indywidualny, publiczny i towarowy powstaną w Polsce, natomiast 22 obiekty zostaną wybudowane w Czechach, a 26 na Słowacji. Program Hydrogen Eagle wzmocni powstającą europejską infrastrukturę wodorową European Hydrogen Backbone (EHB) i wesprze budowę potencjału Europy w produkcji zero- oraz niskoemisyjnego wodoru oraz stabilnego łańcucha dostaw. Jego wdrożenie ma przyczynić się do zredukowania emisji CO2 oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii, wspierając cele gospodarki w obiegu zamkniętym, między innymi poprzez przetwarzanie odpadów komunalnych w rynkowe produkty. Zastosowanie niskoemisyjnych technologii wytwarzania pozwoli na redukcję emisji CO2 o ok. 1 milion ton rocznie. Ponadto, pozwoli to na znaczącą redukcję śladu węglowego i będzie ważnym krokiem do osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku. Tak przynajmniej twierdzi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Projekt Hydrogen Eagle pomyślnie przeszedł etap weryfikacji przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w konkursie na projekty z obszaru technologii i systemów wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI, a w kolejnym kroku będzie ubiegać się o notyfikację wsparcia przez Komisję Europejską. Warto podkreślić, że produkcja wodoru nie jest obca polskiemu koncernowi paliwowemu. W Niemczech, na stacjach grupy w Wolfsburgu i Müllheim, działają już pilotażowe punkty tankowania wodoru. We Włocławku, Trzebini i Płocku powstają instalacje wytwarzania wodoru o jakości automotive, o docelowych łącznych możliwościach produkcji ponad 1000 kg na godzinę. Huby będą dostarczać wodór na stacje dla transportu indywidualnego i komunikacji publicznej. Koncern rozpoczął postępowania przetargowe na budowę pierwszych polskich stacji tankowania wodoru zlokalizowanych w Poznaniu i Katowicach. W planach jest także budowa sześciu stacji w Czechach.

Zobacz: Japonia stawia na wodór jako paliwo przyszłości i źródło energii!

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności