Okazuje się, że przyczyny wypadków samochodowych z udziałem młodych kierowców różnią się w zależności od kraju. Taniec i śpiewanie w czasie jazdy stanowią śmiertelnie niebezpieczeństwo np. w Stanach Zjednoczonych. Jak to możliwe?
Powodem 60% wypadków z winy młodych kierowców jest rozkojarzenie, a taniec i śpiewanie w samochodzie są jedną z pięciu głównych przyczyn utraty koncentracji – wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Na pierwszym miejscu jest interakcja z pasażerami (15%), na drugim używanie telefonu komórkowego (12%)*. W Polsce młodzi kierowcy są sprawcami aż 20% wszystkich wypadków powstałych z winy kierujących**.
Równie niebezpieczne dla młodych kierowców okazało się przyglądanie czemuś wewnątrz auta lub na zewnątrz, odpowiednio 10 i 9%. Rozproszenie uwagi poprzez taniec i śpiewanie dotyczyło 8% badanych. Bazą do badania były analizy nagrań video z samochodów młodych kierowców zarejestrowane na chwilę przed wypadkiem. Przeanalizowano ponad 2 200 nagrań.
Zobacz: Sprawcy wypadków samochodowych według wieku
Czasami po wypadku trudno jest stwierdzić, co było jego prawdziwą przyczyną. Szczególnie trudne jest to w przypadku, gdy rozproszeniu uwagi towarzyszą inne czynniki, takie jak nadmierna prędkość czy nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Dostęp do nagrania z wnętrza auta umożliwia głębszą analizę sytuacji i jest tragicznym dowodem do czego prowadzi brak koncentracji – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Bardzo często młodych kierowców charakteryzuje skłonność do ryzyka, przy jednoczesnym małym doświadczeniu i przecenianiu swoich możliwości na drodze. Jeśli do tego dojdą takie czynniki jak rozproszenie wynikające z głośno puszczanej muzyki, tańca i zerkania na telefon komórkowy, wówczas prawdopodobieństwo niebezpiecznego zdarzenia na drodze proporcjonalnie wzrasta.
Zobacz: Dlaczego wzrasta problem agresji za kierownicą?
Bardziej doświadczeni kierowcy powinni dawać młodym przykład, jak poruszać się po drogach. Dobry wpływ na młodych mogą mieć rodzice, pokazując, że spokojny styl jazdy i koncentracja na drodze są kluczem do zachowania bezpieczeństwa na drodze – tłumaczy Zbigniew Weseli.
* Top Driving Distractions for Teens, AAA & University of Iowa; badanie przeprowadzono w latach 2007-2015
** policja.pl (statystyki 2015)
Dodaj komentarz