REKLAMA

Mazda inwestuje z firmą Panasonic w akumulatory litowo-jonowe

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Mazda · Dodane: 7 stycznia 2025
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Mazda buduje fabrykę modułowych akumulatorów litowo-jonowych do swoich samochodów elektrycznych. Inwestycja jest owocem współpracy z firmą Panasonic, która odpowiada za dostarczenie technologii akumulatorów i opracowywanie nowych rozwiązań w tej materii.

Mazda Motor Corporation ogłosiła budowę nowoczesnej fabryki modułowych pakietów do cylindrycznych akumulatorów litowo-jonowych, które znajdą zastosowanie w napędach pojazdów elektrycznych. Zakład powstanie w japońskim mieście Iwakuni w prefekturze Yamaguchi, niedaleko Hiroszimy. Fabryka będzie wytwarzać gotowe moduły akumulatorowe, bazujące na ogniwach dostarczanych przez Panasonic Energy Co., Ltd. Produkty te zostaną wykorzystane w pierwszym elektrycznym modelu Mazdy, opartym na specjalnie opracowanej platformie EV, którego produkcja ruszy w jednej z fabryk firmy w Japonii. Planowana wydajność zakładu wynosi 10 GWh rocznie.

Mazda inwestuje w auta elektryczne

Mazda, zgodnie ze swoją polityką zarządzania do 2030 roku, intensywnie rozwija technologie elektryfikacji pojazdów. Przyjęta przez firmę Strategia Wielu Rozwiązań (Multi-Solution Strategy) zakłada elastyczność w dostosowywaniu napędów do zróżnicowanych potrzeb klientów oraz zmieniających się regulacji prawnych. Mazda koncentruje się na przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu, traktując ten problem jako kluczowe wyzwanie współczesnej cywilizacji.

W ramach działań mających na celu zapewnienie stabilnych dostaw akumulatorów – kluczowego komponentu samochodów elektrycznych – w maju 2023 roku Mazda podpisała umowę z Panasonic Energy na dostawy cylindrycznych akumulatorów litowo-jonowych. Współpraca ta została dodatkowo zacieśniona we wrześniu 2024 roku, kiedy to japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) zatwierdziło plan rozbudowy zdolności produkcyjnych akumulatorów i wspólnego rozwoju technologii. Projekt ten uznano za element strategicznego zabezpieczenia dostaw energii dla przemysłu motoryzacyjnego.

Budowa nowej fabryki to nie tylko krok w kierunku unowocześnienia oferty Mazdy. Zakład ma także pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu Iwakuni, przyczyniając się do wzrostu zatrudnienia i wspierania lokalnej społeczności. Produkowane w fabryce moduły pozwolą Mazdzie na wprowadzenie na rynek unikalnych pojazdów elektrycznych, charakteryzujących się nowoczesnym designem, funkcjonalnością, komfortem oraz dużym zasięgiem jazdy. Do 2030 roku Mazda zamierza kontynuować swoją filozofię „Joy of Driving” (przyjemności z prowadzenia samochodu), łącząc ją z ideą „Radically Human” – podejściem skoncentrowanym na człowieku. Marka dąży do tego, aby jej pojazdy nie tylko dostarczały emocjonujących wrażeń z jazdy, ale również wspierały codzienny komfort życia swoich klientów, zgodnie z hasłem „Joy of Living” – radości z codziennego korzystania z mobilnych rozwiązań Mazdy.

Zobacz: Test MG3 Hybrid

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności