REKLAMA

Jak przeliczyć stężenie alkoholu z mg/l na promile? Sprawdziliśmy!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 2 sierpnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Przeliczanie miligramów na litr (mg/l) na promile alkoholu nie jest skomplikowane, bo opisuje to konkretny wzór. Można też to zrobić wykorzystując do tego celu specjalne aplikacje. Po co? Bo policyjne alkomaty podają wynik w mg/l i zdarza się, że kierowca jest błędnie informowany o rzeczywistej zawartości alkoholu we krwi.

Policyjne raporty z dróg na temat pijanych kierowców opisują ich stan trzeźwości przedstawiając wyniki w promilach. Ale tak naprawdę wszystkie alkomaty mierzą zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu w miligramach na jeden litr (mg/l), a potem przeliczają je na promile. Jednak robią to z wykorzystaniem współczynnika BBR (Blood Breath Ratio), który różni się w zależności od kraju, przez co alkomat kupiony w Polsce będzie podawał inny wynik w promilach niż ten sam alkomat przeznaczony np. na rynek Brytyjski. Dlatego policyjne alkomaty najczęściej podają wynik w mg/l, dzięki czemu można przeliczyć wynik na promile według współczynnika BBR przyjętego w danym Państwie. Jak to zrobić?

Jak przeliczyć miligramy na litr na promile?

Alkomaty oferowane na polskim rynku wykonują wszelkie niezbędne obliczenia w oparciu o regulacje prawne obowiązujące w Polsce. W założeniu mają być proste w użyciu, dokładne w pomiarach i prezentować wynik w promilach. Nie ma zatem potrzeby ich dostrajania. Ale są modele takie jak np. prezentowany Alcovisor MARS, które oprócz podawania wyniku pomiaru w promilach na swoich ekranie, mogą też poprzez aplikację w telefonie od razu przedstawiać wynik w mg/l. Kierowca może wtedy przeliczyć sobie mg/l na promile według współczynnika BBR obowiązującego w danym Państwie.

Aplikacja pozwala wybrać jedną z wielu jednostek w jakiej będzie podawane stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu,

Jest to o tyle istotne, że ten sam wynik pomiaru w mg/l daje inny wynik w promilach w zależności od kraju. Jeśli podczas rutynowej kontroli drogowej w Polsce została sprawdzona trzeźwość kierowcy, a na policyjnym alkomacie pojawił się wynik 0,10 mg/l, to wbrew pozorom, kierujący ma spore problemy. Bo w naszym kraju dopuszczalna zawartość alkoholu to 0,20 – ale nie mg/l a promila (‰)! Natomiast pomiar zakończony wynikiem  0,10 mg/l oznacza, że kierowca uzyskał stężenie alkoholu 0,21‰.  Skąd to wiemy?

Przeliczanie „miligramów” na promile

Żeby zamienić mg/l na promile można zastosować prosty wzór, uwzględniający stężenie alkoholu we krwi i stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Wygląda on następująco:

BAC (‰) = BrAC (stęż. alk. w wydychanym powietrzu w mg/l) x BBR/1000

gdzie

  • BAC – poszukiwane stężenie alkoholu we krwi wyrażone w promilach [‰]
  • BrAC – stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu [mg/l]
  • BBR – stosunek stężenia alkoholu we krwi BAC, do stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu (BrAC), który jest ustalany dla danej populacji.

W Polsce wskaźnik BBR wynosi 2100:1, ale np. w Wielkiej Brytanii przelicznik BBR wynosi 2300:1. Ma to istotny wpływ na wynik pomiaru uzyskiwany w promilach (‰). W zależności bowiem od wybranego przelicznika, inny będzie wynik stężenia alkoholu we krwi.

Zobacz: Alkomat jednorazowy – na ile jest wiarygodny? Sprawdzamy!

Wracając bowiem do wcześniejszego przykładu, w którym kierowca wydmuchał na policyjnym alkomacie 0,10 mg/l, możemy obliczyć stężenie alkoholu u kierowcy w promilach:

Polska: BAC = 0,10 mg/l x (2100/1000) = 0,10 x 2,1 = 0,21‰

Wielka Brytania: BAC = 0,10 mg/l x (2300/1000) = 0,10 x 2,3 = 0,23‰

Mówiąc prościej, wynik w mg/l mnożymy przez obowiązujący w Polsce współczynnik 2,1 (2100/1000) i uzyskujemy wynik w promilach. W Wielkiej Brytanii będzie to 2,3 a np. w Danii i Finlandii 2,0. Jak widać, ten sam wynik uzyskany w mg/l, daje różne rezultaty w promilach w poszczególnych krajach. Może się zatem zdarzyć, że w jednym kraju kierowca nie przekroczy dopuszczalnego limitu, a w drugim już tak.

Przestawienie alkomatu na mg/l

Dlatego jeśli kierowca często podróżuje po świecie, może poprosić w serwisie, aby jego automat prezentował wyniki pomiarów w mg/l , tak jak robi to alkomat policyjny. Wtedy kierowca będzie mógł już we własnym zakresie przeliczać mg/l na promile w zależności od kraju, w którym będzie przebywał. Co prawda nie wszystkie alkomaty mają taką opcję, ale używany przez nas model CA9000 Professional (więcej o nim tutaj)  jak najbardziej.

Po prawej stronie wyświetlacza prezentowane są jednostki, w jakich przeliczane jest stężenie alkoholu w danym alkomacie.

Egzemplarz po lewej stronie zdjęcia jest ustawiony, aby podawał wynik w promilach (wg BBR obowiązującego w Polsce), a ten po prawej w mg/l. Mimo że są to dokładnie te same alkomaty, to wyświetlają tę samą zawartość alkoholu w różnych jednostkach miary (BAC=0,05 x 2,1 = 0,11‰ ). Jeśli jednak alkomat jest używany w Polsce, nie ma sensu zmieniać jego ustawień. Ważne, aby go regularnie kalibrować.

W artykule wykorzystaliśmy alkomaty Alcovisor MARS oraz BACscan CA9000 dostarczone przez firmę Aisko, dystrybutora szerokiej gamy urządzeń pomiarowych. Dokładne ceny i specyfikacje alkomatów sprawdzicie tutaj.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KacperArek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kacper
Gość
Kacper

niezle. czyli w Polsce mozna miligramy zamienić na promile mnożną x2,1 a w innych krajach trzeba znać tamtejsze przeliczniki? bez sensu. kto wymysla takie prawo……

Arek
Gość
Arek

Jest jakis idiotyzm że w różnych krajach są różne wskazania alkomatow. na co to wymyślili?

Aktualności