REKLAMA

Bagażnik rowerowy na hak auta – jakie musi mieć światła i wyposażenie?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 20 czerwca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Chcesz kupić bagażnik rowerowy montowany na hak auta? Zwróć uwagę na przepisy prawa regulujące wymogi techniczne wobec niego. Co musi posiadać bagażnik rowery, jakie oświetlenie jest wymagane i czy potrzebna jest 3 tablica rejestracyjna? Sprawdzamy co na ten temat mówi polskie prawo.

Bagażnik rowery montowany na hak samochodu to coraz częstszy widok. Rozwiązanie to ma sporo zalet w tym m.in. niższy opór aerodynamiczny jaki stawia auto w porównaniu do bagażnika zamocowanego na dachu. A to przekłada się przede wszystkim na niższe zużycie paliwa. Co więcej, rowery nie są też tak mocno zabrudzone owadami. Ale są też wady, jak np. utrudniony dostęp do bagażnika (choć są modele bagażników, które pozwalają na swobodny dostęp do kufra). Trzeba też pamiętać, że bagażnik na haku musi też posiadać specjalne wyposażenie, aby kierowca mógł legalnie poruszać się z nim po drogach.

Bagażnik na haku auta – wymagane oświetlenie i tablica rejestracyjna

W przypadku bagażnika mocowanego na kuli urządzenia sprzęgającego (czyli po prostu na haku), bądź gdy jest on zintegrowany z nadwoziem pojazdu (takie rozwiązanie posiadają np. niektóre modele Opla), trzeba zwrócić uwagę na to, czy taki bagażnik nie zakrywa świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych lub tablicy rejestracyjnej. Wystarczy, że są one chociażby częściowo zasłonięte, a bagażnik musi zostać wyposażony w odpowiednie rozwiązani takie jak:

  1. kierunkowskazy
  2. światła hamowania „STOP”
  3. światła oświetlające tablicę rejestracyjną
  4. światła pozycyjne tylne
  5. światła odblaskowe tylne inne niż trójkątne
  6. światła awaryjne
  7. światła przeciwmgłowe tylne
  8. światła cofania(niektóre bagażniki dostępne w sprzedaży nie posiadają tych świateł)
  9. miejsce konstrukcyjnie przewidziane do umieszczenia dodatkowej tablicy rejestracyjnej wydanej przez organ rejestrujący na wniosek właściciela pojazdu (nie dopuszcza się przekładania na bagażnik tablicy rejestracyjnej umieszczonej na pojeździe)

Oświetlenie musi posiadać stosowne znaki homologacyjne (znajdują się one na kloszach) i opisane są za pomocą liter „E” lub „e”. Oprócz tego miejsce przewidziane w bagażniku na tablicę rejestracyjną musi spełniać szczegółowe wymagania zawarte w załączniku nr 5 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. W załączniku nr 6 do w/w rozporządzenia znajdują się też wspomniane wymagania odnośnie oświetlenia.

Czy rowery na bagażniku mogą wystawać poza obrys auta?

Część kierowców ma uzasadnione wątpliwości co do tego, czy rowery zamontowane na haku mogą wystawać poza obrys samochodu. W końcu zdarza się, że policja odbiera dowód rejestracyjny za minimalnie wystające poza obrys auta felgi czy koła. W przypadku transportu rowerów sytuacja wygląda odmiennie.

Polskie prawo dopuszcza, aby przewożony rower wystawał poza obrys samochodu. Ale pod pewnymi warunkami. Okazuje się, że całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie może przekraczać 2,55 m,  z kolei przy szerokości pojazdu 2,55 m nie może ona przekraczać 3,0 m. Warto przy tym pamiętać, że rower musi być umieszczony tak, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23 cm.

Zobacz: Trzecia tablica rejestracyjna a bagażnik autobusowy, kufer na hak, wózek widłowy

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności