Naprawa silnika 1.6 TDI EA189 – jest rozwiązanie

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Volkswagen · Dodane: 26 listopada 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Volkswagen przedstawił sposób naprawy silnika 1.6 TDI, dzięki któremu jednostka ma spełniać europejskie normy emisji spalin. Zmiany zajdą w układzie dolotowym motoru.

Pomysł naprawy silnika 1.6 TDI, który przedstawił Volkswagen, jest zaskakująco prosty. Niemcy zrezygnowali z kosztownego, acz skutecznego katalizatora SCR redukującego tlenki NOx w układzie wydechowym auta.

Zobacz: Silnik 1.6 TDI – usterki, problemy, awarie

W zamian za to zastosowali oni w przewodach dolotowych coś co wygląda jak kawałek plastikowej rurki, w której przepływ powietrza ograniczony jest poprzez sito zamontowane w jego przedniej części. Element ten zamontowany jest za filtrem powietrza, tuż przed przepływomierzem (z ang. MAF). Nazwany szumnie transformatorem przepływu powietrza ma za zadanie ograniczyć zawirowania powietrza w kanale, poprawiając w ten sposób efektywność działania przepływomierza. Oprócz tego jednostka 1.6 TDI otrzyma nowe oprogramowanie sterujące.

Zobacz: Silniki TDI Volkswagena, które nie spełniają norm spalin

naprawa silnik 1.6 TDI EA189

Zobacz: Wadliwe silniki EA 189 – sprawdź czy Twoja Skoda ma jeden z nich

Przyznam, że pomysł ten jest dla mnie tak zaskakujący, że w jego skuteczność chyba nie uwierzę, póki sam nie zobaczę wykresu pracy silnika po modyfikacji. Element ten, nazywany transformatorem przepływu powietrza, to w mojej opinii klasyczna zwężka układu dolotowego, jaką spotkać można w autach z tras rajdowych. Co prawda wygląda nieco inaczej z uwagi na układ mniejszych otworów w przedniej części, ale w mojej opinii zadanie ma jedno – ograniczyć ilość i prędkość przepływu powietrza dostającego się do komory spalania. Efektem ubocznym tej operacji moim zdaniem będzie spadek mocy silnika, a przez to osiągów auta.

DailyDriver.pl opłaci Twoje badanie silnika

Chętnie przekonam się czy zainstalowanie transformatora przepływu powietrza faktycznie nie wpłynie negatywnie na osiągi jednostki napędowej, dlatego wychodzę z propozycją do każdego posiadacza auta z silnikiem 1.6 TDI z serii EA189. Zgłoś się do mnie poprzez naszą stronę na facebooku a pokryję koszt Twojego badania na hamowni podwoziowej przed i po zainstalowaniu transformatora przepływu powietrza. Czekam na zgłoszenia!

Dodaj komentarz

9 komentarzy do "Naprawa silnika 1.6 TDI EA189 – jest rozwiązanie"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Tomi
Gość

Kto w ogóle ma zamiar na ta akcję serwisu. Niech mnie pocaluja z 4 litery

Aktualności